גירסת הדפסה

פיוטי הבקשות מאז ועד היום

חנה פתיה

מפיוטי הבקשה שחיברו ר' סעדיה גאון ומשוררי ספרד ועד לפיוטי הבקשות של ימינו
הפיוטים המושרים בשירת הבקשות אינם 'בקשות' במובן הספרותי של המילה. נראה שהבחירה בשם זה מבטאת את מטרת ההתכנסות – שירה אל האל בבקשה ותפילה
 

מתי נטבע המושג 'שירת בקשות' בהקשר להתכנסות זו של שירת פיוטים בחבורה קשה לדעת. פיוטים מסוג "בקשה" מופיעים ביצירה הספרותית היהודית עוד במאה העשירית אצל רבי סעדיה גאון. פייטני ספרד, החל מהמאה העשירית, חיברו אף הם פיוטי 'בקשה', שתוכנה היה בדרך כלל הבעת חרטה על חטאים, וידוי עליהם ובקשת סליחה וישועה. הפיוטים האלו לא נכתבו על מנת שישתלבו בתפילות הציבור. ברוב הקהילות שימשו פיוטים אלו כפיוטי פתיחה לתפילות הימים הנוראים, שנאמרו על ידי היחיד ולא בציבור. לימים שולבו פיוטים אלו בתוך הסליחות. מבחינה זו מזכירים הפיוטים הללו את המנהג שהיה נהוג בקרב יהודי בבל עד קרוב לימינו אנו, שהיו מתעוררים עם חצות הליל לתיקון חצות ואז שרים איש איש בביתו שבחות ובקשות טרם ההליכה לבית הכנסת לתפילת שחרית.

פיוטי 'בקשה' של ר' שלמה אבן גבירול, ר' אברהם אבן עזרא, ור' יהודה הלוי, מושרים עד היום בשירת הבקשות במנהגים השונים וחלקם מושרים עד היום בסליחות ובתפילות הימים הנוראים.

 

פיוטי בקשה לאורך ההסטוריה באדיבות
שיר ידידות, מרוקו, באדיבות יד בן צבי

קבצי שירת הבקשות המושרים בימינו הם קובץ השירים במסורת חלב (ספרד-ירושלים) וקובץ 'שיר ידידות' של יהודי מרוקו. בשני הקבצים יש ייצוג נכבד למשוררים בני הקהילה – בחלב אלו משוררים מארם צובא ובמרוקו פייטנים מקהילות צפון אפריקה. חלק אחר של קובץ השירים הוא כאמור משל משוררי ספרד וחלק ניכר נוסף הוא קובץ שירים משל ר' ישראל נג'ארה.

הפיוטים המושרים בשירת הבקשות אינם 'בקשות' במובן הספרותי של המילה. נראה שהבחירה בשם זה מבטאת את מטרת ההתכנסות – שירה אל האל בבקשה ותפילה.

ניתן להבחין בכמה נושאים מרכזיים בפיוטים של שירי הבקשות – ישנה קבוצה של שירי שחר ובוקר, חלקם מושרים ממש בהתאמה לשעה בה הם עוסקים, כלומר עלות השחר; קבוצה של שירים קבליים; שירים העוסקים בשבח השבת ובהלכותיה; קבוצת שירים המשבחת את מפייטי הבקשות המשכימים בלילות; שירים על גאולת היחיד והכלל, ובמנהג יהודי מרוקו – 'קצידה' המספרת את סיפור פרשת השבוע בכל שבת ושבת.

 חנה פתיה היא עורכת המשנה של אתר הזמנה לפיוטדף ראשי | מאגר הפיוטים והלחנים | מבואות, עיונים, הגיונות | קהילות שרות
פיוט השבוע | 12 פיוטים נבחרים | שלח לך פיוט | מה חדש באתר
מוסדות וקישורים לוח מודעות ואירועים | כיתבו אלינו | אודות האתר
החיפוש באתר זה הוא בשיתוף מורפיקס
© כל הזכויות שמורות, סנונית (ראה תנאי שימוש)


רננות קהילות שרות הפונותיקה הלאומית בית אבי חי המרכז לחקר המוסיקה היהודית בית התפוצות

סמל אקום