גירסת הדפסה

מה היא שירת הבקשות

חנה פתיה

מה היא בעצם שירת הבקשות? מתי שרים אותה? מי ולמה? חנה פתיה עם מדריך קצר למתעניינים

בקרב מי שאיננו מצוי בנבכי העולם הפיוטי נשמע צמד המלים - 'שירת הבקשות' - כמו שם קוד לאירוע מסתורי, פנימי וסגור.הזמן והעונה אינם תפאורה בלבד, הם חלק נוכח וממשי בשירה. ההתעוררות לשירה, הלילה, עלות השחר – מוטיבים הקיימים בשירים עצמם, מקבלים משמעות נוספת על רקע המצע המציאותי בו הם מושרים

בקרב חובבי הפיוט, 'שירת הבקשות' היא אחד השיאים של אירועי הפיוט, ואולי אף החשוב שבהם. בקרב מי שאיננו מצוי בנבכי העולם הפיוטי נשמע צמד המלים - 'שירת הבקשות' - כמו שם קוד לאירוע מסתורי, פנימי וסגור.

לטובת אלו מבינינו שאינם מכירים את שירת הבקשות, נספק את התפאורה והנסיבות – שירת הבקשות מתקיימת בעונת החורף, בשעות הקטנות של ליל השבת, עד לדמדומי האור ועלות השחר של בוקר יום השבת. השירה מתקיימת בדרך כלל בבית הכנסת, שמסודר באופן מיוחד לצורך האירוע, פתוחה לכל מי שירצה, אבל מתנהלת על פי חוקים וכללים ידועים מראש, על פי ספר שירים (שני ספרים עיקריים לשתי המסורות השונות) המאגד בתוכו הן את השירים עצמם והן את ההנחיות המוזיקליות לביצועם. על אף שהוא עשוי להיראות כמעין אירוע של שירה בציבור ספונטני, הרי בסיכומו של דבר מדובר באירוע מוקפד ומתוכנן.

מה היא שירת הבקשות באדיבות

ביה"כ חסד ורחמים, נחלאות, ירושלים, צילום באדיבות אלישע אייזנברג

הזמן והעונה אינם תפאורה בלבד, הם חלק נוכח וממשי בשירה: הזמן המואר של השבוע – יום השבת, בתוך החושך של הלילה, בחורף, העונה החשוכה של השנה. ההתעוררות לשירה, הלילה, עלות השחר – מוטיבים הקיימים בשירים עצמם, מקבלים משמעות נוספת על רקע המצע המציאותי בו הם מושרים. כך מתלכד תוכן השירים עם ביצוע השירים והזמן עצמו – אלו אשר קמו בלילה לשירה יושבים בחבורה ושרים על קימה בלילה לשירה ובקשה. באותו זמן בו עולה השחר ומאיר, שרים על עפעפי שחר, על ברון יחד כוכבי בקר ועל שחר אבקשך.

 

שחר אעיר מתנומות

מדוע מתקיימת שירת הבקשות בלילה? ומדוע בחורף? הסיבה הראשונה לבחירה בעונת החורף היא ככל הנראה סיבה מעשית – בלילות החורף הימים קצרים והלילות ארוכים. אם ניקח בחשבון את העובדה שמנהג קיים מאות בשנים (כנראה "התמסד" בסביבות המאה ה-16), בתקופה בה החיים התנהלו על פי זריחת השמש ושקיעתה, יהיה הדבר מובן עוד יותר. אולם מדוע נבחר דווקא הלילה, בשעותיו האחרונות, להיות הזמן בו מתרחשת השירה הזו?

מה היא שירת הבקשות

מתוך הלכות הרב אלפסי, סלובקיה, באדיבתו אוסף משפחת גרוס, תל-אביב

ידוע אמנם ששורשיה של השירה בלילה הם עתיקים. כבר דוד המלך מעיד על עצמו: חֲצוֹת לַיְלָה אָקוּם לְהוֹדוֹת לָךְ עַל מִשְׁפְּטֵי צִדְקֶךָ (תהלים קיט, סב), ועל כך שהוא משכים לנגן ולהודות לה' טרם עלות השחר: עוּרָה הַנֵּבֶל וְכִנּוֹר אָעִירָה שָּׁחַר (שם קח, ג).

גם רבנו בחיי, הפילוסוף שחי בספרד במאה ה-11, כותב על הסגולה המיוחדת של התפילה בלילה: "כי תפילת הלילה היא זכה יותר מתפילת היום ...וכבר נזכר יתרון תפלת הלילה בספרי הקודש הרבה" ('חובות הלבבות', סוף פרק ו).

ולא רק יחידים במהלך כל הדורות ייחדו את הלילה כזמן תפילה ושירה, אלא גם חוג מקובלי צפת בחרו את הלילה כזמן מיוחד במינו והנהיגו במאה ה-16 את מנהג 'תיקון חצות' – קימה בחצות ליל לאמירת פרקי תפילה ותחנונים המבכים על הגלות ומתפללים לגאולה. כנראה שבאותו זמן פחות או יותר ובהשפעת אותם מנהגים התחילו להתפשט גם מנהגי השירה בלילות.

 

עורו נא כי בכל לילה, נשמתכם עולה למעלה

מה היא אם כן מהותו המיוחדת של הלילה כזמן בעל סגולה מיוחדת לתפילה ולשירה? 

בשונה מהיום, בו יש התאמה טבעית כמעט בין אורו של היום לבין בהירות המחשבה והתפיסה, הלילה הוא זמנו של התת-מודע, של התובנות הרגשיות, יש עוצמה העולה בלילה שאיננה מתאפשרת ביום ובמרוצתו. הלילה הוא זמן להתבוננות מעמיקה יותר, המאפשר לרגשות לצוף ולעלות. זמן שבו הדברים עשויים להיות בהירים יותר, על אף, ואולי בגלל, החשיכה שמסביב. האיכות המיוחדת של הלילה, על החשיכה והשקט שבו, יש בה כדי להוליד השתוקקות, קרבה, אהבה. כאשר אין הפרעות חיצוניות והסחות דעת, עשויה זו להיות שעת רצון בו פוגש האדם את עצמו ואת הזולת ללא מסכים ומחיצות. לא בכדי מבקשת הרעיה משיר השירים את אהובה בלילות. זהו זמן המוליד השתוקקות וגעגוע המובילים לחיבור מחודש. זמן "מסוגל" לגאולה.  

ניתן אם כן להבין את העוצמה והמשמעות הטמונים בטקסים הנערכים בלילה, מעצם היות הלילה זמן התרחשותם - בין אם זהו תיקון חצות, בין אם זו שירת הבקשות, ובין אם זה היחיד הפונה בתפילה. הקימה בלילה, בשיאה של החשיכה והאפילה, לתחינה, לשירה, לתפילה, היא יותר מסמלית. דווקא בשעה שהחושך הולך ומתגבר, מבקשים למצוא את הבהירות, את האור, את הגאולה. ואולי דווקא אז, הדבר קל ופשוט יותר.

חנה פתיה היא עורכת המשנה של אתר הזמנה לפיוט

 דף ראשי | מאגר הפיוטים והלחנים | מבואות, עיונים, הגיונות | קהילות שרות
פיוט השבוע | 12 פיוטים נבחרים | שלח לך פיוט | מה חדש באתר
מוסדות וקישורים לוח מודעות ואירועים | כיתבו אלינו | אודות האתר
החיפוש באתר זה הוא בשיתוף מורפיקס
© כל הזכויות שמורות, סנונית (ראה תנאי שימוש)


רננות קהילות שרות הפונותיקה הלאומית בית אבי חי המרכז לחקר המוסיקה היהודית בית התפוצות

סמל אקום