גירסת הדפסה

מעורב ירושלמי

יונתן בר גיורא

איפה ואיך נפגשו יחד מירי מסיקה, רספוטין, משורר ג'רבאי ומלחין ישראלי - המוזיקאי והמלחין יונתן בר גיורא עם הסיפור

כל השיר נוטף תשוקה ששום הסברים על מטאפורות, אהבת התורה, השכינה והארץ לא יצליחו לטשטש. הכותרת לבדה עושה חשק לצלול לתוך המילים, ואכן, מיד קופצות עליך שורות כמו "שט בעימקך, בים חישקך, ויטבע שמה"

טקסטים לא שורדים סתם מאות שנים. משהו במילים חייב לגעת בנקודה עמוקה שמשותפת לרבים. אחרת השכבות הארכיאולוגיות של הספרות והשירה כבר מזמן היו מכסות אותם לנצח. הטקסטים האלה מגיעים אליך, מלחין בן זמננו, אחרי שעברו דורות של גיבושים לסיירות ספרות מובחרות, צלחו מבחני איי קיו מכל הסוגים (כולל אינטליגנציה רגשית והפרעות קשב), שרדו זובורים אינספור, עד כדי שריפה פיזית של עותקים נדירים בפוגרומים שונים, כל זה על מנת להשתטח יום אחד על הפסנתר שלך ולחכות שגם אתה תיפול לרגליהם.

וכך, מוצאי שבת אחד לפני שלוש שנים, בערך בשעה 7 בערב, קיבלתי בפקס מינקול גולדווסר הבמאי כמה טקסטים בני מאתיים פלוס של רבי אהרן פרץ מג'רבה. אודי ליאון, מיוצרי 'מעורב', בחר את הפייטן וכמה מפיוטיו, ושידך אותם לסדרה.

קראתי את כולם, בחרתי שניים, ושקעתי מיד בעונג הצרוף של גילוי אוצר מילים בעלות סאונד מכשף ממש, והתאמתן הכמעט טכנית למנגינות שבעצם היו מוכנות עוד בתום הקריאה הראשונה. לפני השעה שמונה (באותו ערב) כבר היו לי סקיצות מוכנות ל"איילת חשקי" ו"אהוב נחמד". הלחנתי אלפי טקסטים בחיי, אבל אף פעם לא במהירות המטורפת בה זה קרה עם צמד הפיוטים האלה. הם הזדמזמו תוך שניות מהנייר, כמו דגים שקופצים לרשת.

כדי לשמור על תדמית רצינית, שלחתי את הסקיצות לינקול רק ביום שני, שלא יחשוב שאני מחפף בעבודה. "אהוב נחמד" קיבל מיד אור ירוק, עם בקשה להוסיף פזמון. על "איילת חשקי" הייתה התלבטות. הלחן שלי התמודד מול לחן פופולרי ידוע שהוצמד לטקסט העתיק (כולל ציטוט מ"רספוטין" של בוני אם!). הוחלט לשלוח למירי מסיקה את שתי האפשרויות ולחכות להכרעת הדיווה.

 

מבשר היוניסקס העברי

אני רוצה להגיד משהו על איילת חישקי. כשאני ניגש להלחין טקסט, כל טקסט, אני מנסה להניח בצד את האינטלקט, ולהקשיב למוזיקה של המילים. הדבר חשוב במיוחד עם טקסטים סבוכים, רבי משמעויות נסתרות. אני פשוט מדלג על הניתוח, ומתרכז בצלילים, הברות וקצב. כך עשיתי בפרוייקטים עם יוסי בנאי (אלתרמן ותהילים) וכך גם כאן. ובכל זאת, כמה שניסיתי, לא יכולתי להתעלם מהעובדה שלפחות ב'איילת חשקי' יש כמה שורות שהכתובית 'לבני 18 ומעלה' צריכה להתנוסס עליהם בגאון. כל השיר נוטף תשוקה ששום הסברים על מטאפורות, אהבת התורה, השכינה והארץ לא יצליחו לטשטש. הכותרת לבדה עושה חשק לצלול לתוך המילים, ואכן, מיד קופצות עליך שורות כמו "שט בעימקך, בים חישקך, ויטבע שמה". מירי מסיקה היא אחת הזמרות החושניות בארץ, ולא יכולתי כבר לחכות לרגע בו תתנפל על המילים האלה, למרות שנכתבו במקור מגבר לאשה (במילים עצמן, אגב, אין לשון זכר מפורשת – מה שהופך את רבי אהרן פרץ לאחד ממבשרי היוניסקס העברי הראשונים).

יונתן בר גיורא

מירי מסיקה וניצן-חן רזאל, מתוך הסדרה 'מעורב ירושלמי'
באדיבות סינפלוס הפקות - נסים לוי ודוד מנדיל

הפזמון של 'אהוב נחמד' נכתב, ובנוגע ל'איילת חשקי' מירי בחרה לשמחתי לוותר על גירסת הכיסוי לרספוטין. נקבעה אם כן הקלטה, שהפכה לאחת המרגשות בקריירה שלי. ינקול, שאכל מרורים רבים בדרך לעונה השלישית, לא היה יכול לעצור את הדמעות, שהצטרפו לשלי תוך כדי ההקלטה של 'אהוב נחמד'. בסיומה מלמל :"סוף סוף קצת נחת". אפשר להגיד הרבה דברים על מירי מסיקה, אבל כשהיא פותחת מנועים ומתחברת לשיר, אני לא מכיר מישהו שיכול לעמוד בטוטליות שלה. אחר כך צירפתי את הנגנים הנפלאים (ניצן חן רזאל הכנר ונגן העוד והגיטריסט ינקלה סגל. שניהם, אגב, מופיעים בסדרה לצד עבדכם בתפקידי עצמם), עשינו מיקס, עשינו מאסטרינג, ערכנו, חתכנו ובישלנו. אבל כל אלה היו רק תוספות לעיקר – טקסט מזוקק ששרד כמה מאות שנים, זמרת נשמה שיודעת להוציא את המקסימום משיר, ובמאי עקשן עם לב ענקי שהצליח לסחוב את כולם על הגב הרחב שלו עד הקרנת הבכורה. אני רוצה לנצל את ההזדמנות כדי להגיד לו, וגם לאודי ליאון, מירי, ינקלה, ניצן ועוד רבים אחרים שהשתתפו איתי במסע המתיש והנפלא של 'מעורב ירושלמי' – תודה.

 יונתן בר גיורא הוא פסנתרן, מעבד ומלחין. את עיקר פרסומו רכש בעקבות עבודתו המשותפת כמפיק מוזיקלי ומלחין עם יוסי בנאי בשלושת אלבומיו האחרונים: "פגישה לאין קץ", "יוסי בנאי קורא תהלים" ו"לאט". כתב את פס הקול בלמעלה משבעים סרטים וסדרות ישראליים, בהם "ההסדר", "אביבה אהובתי" , "הכוכבים של שלומי", "קרוב לבית" וסדרת הטלוויזיה "מעורב ירושלמי".דף ראשי | מאגר הפיוטים והלחנים | מבואות, עיונים, הגיונות | קהילות שרות
פיוט השבוע | 12 פיוטים נבחרים | שלח לך פיוט | מה חדש באתר
מוסדות וקישורים לוח מודעות ואירועים | כיתבו אלינו | אודות האתר
החיפוש באתר זה הוא בשיתוף מורפיקס
© כל הזכויות שמורות, סנונית (ראה תנאי שימוש)


רננות קהילות שרות הפונותיקה הלאומית בית אבי חי המרכז לחקר המוסיקה היהודית בית התפוצות

סמל אקום