גירסת הדפסה

שירי הרקדה ושמחה לחתונה

חנה פתיה

רפרטואר הרקדת החתונות המסורתיות מבוסס בדרך כלל על ניגונים או על שברי פסוקים עם לחן החוזר על עצמו ומושר בדבקות, במעין לופ. אבל כמעט בכל חתונה מגיע גם הרגע של "הריקודים המזרחיים" או של הפיוטים.

לא תמיד קל לרקוד לפי הקצב של הפיוטים, אבל מה שבטוח זה שהם עושים הרבה שמח באולם.

הנה כמה המלצות לפיוטים מרקידים ושמחים במיוחד

 

אם ננעלו

זהו קרוב לודאי הפיוט המוכר ביותר בעולם, בזכות עפרה חזה, מדונה ועוד שלל ביצועים. שיר של ר' שלום שבזי שמושר ע"י בני תימן באופן מסורתי בשמחת החתונה. השיר נכתב בשילוב של עברית וערבית ובעיקר מוכר ומושר הבית הראשון של השיר, על אף שהאזכור של חתן וכלה אינו מופיע בבית זה אלא רק בבתים הבאים.

 

ישמח חתני

אחד משירי החתונה המוכרים והפופולאריים, שמבוצע באינספור גרסאות, מפייטנים מסורתיים ועד להקות חתונה והרכבים מקצועיים.

זהו שיר קצרצר שופע ברכות לחתן, והוא מושר גם במהלך שבע הברכות, בין ברכה לברכה.

 

יעלה יעלה

יעלה יעלה בואי לגני הנץ רימון גם פרחה גפני – קשה לסרב להזמנה רומנטית שכזו, ואכן השיר הזה על מלות האהבה שבו ועל לחניו השונים הוא אולי אחד השירים המבוצעים ביותר ע"י אמנים ישראליים כיום – ברי סחרוף, דניאל זמיר וערן צור הם רק מקצת מן השמות, כשכל אחד לוקח את השיר לכיוון היצירה האישי שלו.

הנה כמה דוגמאות ללחנים והמבצעים הרבים של השיר

 

איילת חן

שיר חתונה של ר' שלום שבזי, פופולרי מאד בחתונות, מוכר גם בזכות הלחנים החדשים יחסית שנתחברו לו, כמו למשל זה של מאיר בנאי. בד"כ שרים רק את חלקו הראשון של השיר ובו תיאורה של איילת החן. רק אם ממשיכים אל חלקו השני של השיר מבינים כי איילת החן של המשורר היא בעצם התורה. במסורת תימן נהגו לשיר את השיר הזה כאשר היו מלווים את החתן מבית הכנסת לביתו, אחרי תפילת שחרית של 'שבת החתן' (השבת שלאחרי החתונה, שבה עולה החתן לתורה בבית הכנסת).

 

מה נאוו עלי

הלחן הקליט של השיר הזה ואווירת השמחה שבו עזרו לו לבסס את מקומו כשיר לחתונה ולשמחות בכלל, על אף שנושא השיר איננו חתונה והמילה כלה מוזכרת שם דווקא בהקשר של גלות.

 

אל מאד נעלה

שיר חתונה מרכזי במסורת הספרדית ירושלמית. שיר קצר ובו ברכות לחתן ולכלה, לחן קליט ומעורר, פיוט חובה ברבות מן הקהילות הספרדיות, בעיקר של יוצאי ארם צובה.

שלום לך דודי

דו שיח קצר בין זוג אוהבים, פרי עטו של ר' שלמה אבן גבירול. הקהל הישראלי מכיר את השיר הזה לא מעט בזכות ג'ו עמר, שהביצוע שלו לשיר הפך אותו ללהיט במושגים של השנים ההן. מאז זכה השיר לעוד ועוד ביצועים, בין היתר של מאיר בנאי, ברי סחרוף וארז לב ארי. 

שמחה גדולה הלילה
שיר לשמחות, שמשנה את מילותיו בהתאם לסוג השמחה. כיוון שהמילים פשוטות וקלילות אפשר לאלתר עליהן לפי סוג השמחה המדובר. במקור נכתבו המילים לשמחת יום העצמאות, אבל כאמור, מילות הבתים עצמן פחות חשובות, העיקר שחוזרים על הפזמון  - הלילה, לילה, לילה, שמחה גדולה הלילה.

חנה פתיה היא עורכת המשנה של אתר הזמנה לפיוטדף ראשי | מאגר הפיוטים והלחנים | מבואות, עיונים, הגיונות | קהילות שרות
פיוט השבוע | 12 פיוטים נבחרים | שלח לך פיוט | מה חדש באתר
מוסדות וקישורים לוח מודעות ואירועים | כיתבו אלינו | אודות האתר
החיפוש באתר זה הוא בשיתוף מורפיקס
© כל הזכויות שמורות, סנונית (ראה תנאי שימוש)


רננות קהילות שרות הפונותיקה הלאומית בית אבי חי המרכז לחקר המוסיקה היהודית בית התפוצות

סמל אקום