גירסת הדפסה

ר' מנחם שמואל הלוי

אתר הפיוט

על דמותו של ר' מנחם שמואל הלוי, שהיה ראש קהילת יהודי המדאן בפרס, מראשי ועד הספרדים בארץ, שופט, תלמיד חכם ומשורר.

הרב מנחם הלוי (1940-1884), היה ראש קהילת יהודי המדאן בפרס. בהמדאן לימד וניהל את בית הספר 'אליאנס', ייצג את יהודי המדאן אל מול השלטונות ונלחם על זכויותיהם. בקרב יהודי פרס הפך לאגדה הוא נודע כמנהיג ציוני ששכנע רבים לעלות לארץ וכדרשן בחסד שהביא אנשים לידי בכי בדרשותיו.

הרב מנחם לחם בתקיפות נגד המרת הדת (לאיסלאם או לדת הבהאית) וההתבוללות של יהודי המדאן. הוא היה ידוע כנואם רב-עצמה אשר בהרצאותיו נגד הדת הבהאית, בבית הכנסת, שבת אחר שבת, הפנט את הקהל בדרשותיו והביאם לידי בכי וחרטה. הוא פרסם ביקורות חריפות נגד ההתבוללות וייסד את חברת "מעוררי ישנים" שנלחמה להחזיר את המשתמדים בחזרה לחיק היהדות. תחת השפעתו חזרו ליהדות משפחות רבות שהמירו את דתן, במיוחד ממשהד. על כך העניק לו ה Alliance Israélite Universelle   אות כבוד.

 

הרב מנחם שמואל הלוי זצ"ל

 

עם עלייתו ארצה מילא תפקיד במוסדות הנהגה שונים ונתמנה גם לשופט. הוא ייסד את "תלמוד תורה לילדים חרדים" בשכונת הבוכרים בירושלים, בעיקר עבור ילדים פרסים, ולתדהמת החוגים החרדיים, הרשה לבנות העדה ללמוד שם, כדי שגם הן תקבלנה חינוך ולא תשבנה בטל בביתן. הוא הקים בשכונת הבוכרים בירושלים גם את בית הכנסת ההמדאני, שאליו היו נוהרים רבים משכונות מרוחקות כדי להאזין לדרשותיו המפורסמות.

בשליחותם של קרן היסוד וארגון המזרחי יצא לקהילות יהודיות ברחבי העולם במטרה לעודד אותם לעלות ארצה ולגייס כספים לבניין הארץ. במסעותיו הגיע עד לארם-נהריים, בירות, צידון, דמשק, מצרים וסין. מסעו האחרון היה להודו, שם נפגש עם מהטמה גנדי. מסעו להודו פגע בבריאותו והוא נפטר עם חזרתו ארצה, והוא בן 56.

 

על פי מאמרה של נחמה קרמר-הלינקס על דמותו של ר' מנחם הלוי

 

 

 

 דף ראשי | מאגר הפיוטים והלחנים | מבואות, עיונים, הגיונות | קהילות שרות
פיוט השבוע | 12 פיוטים נבחרים | שלח לך פיוט | מה חדש באתר
מוסדות וקישורים לוח מודעות ואירועים | כיתבו אלינו | אודות האתר
החיפוש באתר זה הוא בשיתוף מורפיקס
© כל הזכויות שמורות, סנונית (ראה תנאי שימוש)


רננות קהילות שרות הפונותיקה הלאומית בית אבי חי המרכז לחקר המוסיקה היהודית בית התפוצות

סמל אקום