מפגשים עם פיוט / אורי קרויזר אחורה   הדפסה

תקציר
 

לעולם הפיוט חשבתי שנחשפתי לפני כ-25 שנה, במסגרת שירותי הצבאי בגרעין הנח"ל הדתי הראשון לירוחם. את שירת הפיוטים שמענו כשהתארחנו בשבתות, בחגים ובאירועי שמחה ואבל. לאחר ארבע שנים בירוחם, נדמה היה לי שאני מכיר הרבה פיוטים.

מפגש עם הפיוט-חבושה
אורי קרוייזר והפייטנים  משה חבושה ורוני איש רן, במפגש של קבוצת קהילות שרות 
צילום באדיבות אמנון רותם 

לפני שבע שנים הצטרפתי ל'קהילות שרות', בתחילה כמשתתף בקבוצה ואחר כך בתפקידים שונים בארגון. במהלך תקופה זו נוכחתי לדעת שהידע אתו באתי הוא מעט מן המעט מעולם רחב היקף, מגוון ועמוק מאוד, שעתיד להשפיע על חיי ועיסוקי.

ככל שהתקדמתי בלימוד ובכניסה לעולם הפיוט החלה מלווה וטורדת אותי השאלה האם אני יכול להפוך לבן בית במסורות אותן לא ינקתי עם חלב אמי ועל ברכיהן לא גדלתי? האם אוכל להתרגש מפיוט כשם שאני מתרגש מניגון חסידי או מקטע חזנות?

זכיתי ונולדתי כבן זקונים להורי שנולדו בירושלים לשתי משפחות בעלות אופי שונה מאד. אבי ז"ל, מאנשי ה'ישוב הישן', צאצא לתלמידי הגר"א, ואמי תבדל"א בת למשפחה חסידית ששורשיה בחסידות קרלין, שאביה ז"ל הפך בצעירותו להיות חסיד ברסלב. אבי ינק בילדותו את נוסח התפילה והקריאה בתורה ה'אשכנזי הירושלמי'. סבי מצד אמי, ר' ישראל בער אודסר ז"ל, שהיה חסיד ברסלב, התגורר בביתנו תקופות ארוכות בנערותי. בזמנים הללו הייתי מתעורר בכל בוקר לקול תפילתו המתוקה, בשבתות היינו שרים יחד זמירות שבת.

Media Type: 1 Media Id: 12

זכרונות מבית סבא מאת קובי אוז

ניגוני הלימוד של אבי ושינון נוסח הקריאה בתורה והתפילה, יחד עם זמירות וניגוני חסידות ברסלב של סבי מילאו את חלל ביתנו. הייתי ספוג במסורת שירה אשכנזית עמוקה ומרגשת.

לא רק למוסיקת הקודש הייתה נוכחות בחיי. כחבר בתנועת נוער הייתי שותף לערבי שירה רבים בהם שרנו משירי א"י, מחברים טובים התוודעתי למוסיקת פולק אמריקאית וברדיו הייתי מקשיב למצעדי הפזמונים. אלו לא היו 'ניגוני אבי' ואף לא 'שירי אמי' אך עם זאת כולם קרובים ונשמעים היו לאוזן המערבית שלי.

חזרתי ושאלתי את עצמי, האם מתוך תבנית נוף ילדותי זו אוכל לאמץ לעצמי מסורת נוספת?

עולם הפיוט שלי החל להתמלא בשמות – יוצרים, משוררים, מוסיקאים ומבצעים. בשמות ארצות שעד כה היו קשורות בעיני למרחבי זמן ומקום רחוקים. ההפתעה הגדולה ביותר עבורי היתה בכך שלא מדובר בגילוי של אוצרות מוזיאוניים, אלא במסורות חיות ומתחדשות. היכן הסתתרו דמויות אלה, שירתם ומנגינותיהם כל השנים?

 

בכח גדול נמשכתי להעמיק את ההכרות עם עולם הפיוט אותו למדתי מפי הפייטנים נושאי המסורת. נפתחו בפני אופקים חדשים שלא הייתי מודע לקיומם. בתחילה נשמעו לי המנגינות זרות, עמוקות ומורכבות, מילות הפיוט היכו בי בכל פעם מחדש, עושר גדול של שירה שנכתבה ברצף במשך מאות שנים. המפגש עם משוררים - ר' שלמה אבן גבירול, ר' אברהם אבן עזרא, ר' ישראל נג'ארה, ר' שלם שבזי, ר' יעקב אבן צור, ר' רפאל ענתבי, אשר מזרחי, ר' דוד בוזגלו ועוד ועוד. ההכרות האינטימית עם אישיותם, מנהיגותם וכוח היצירה העצום שלהם – הפתיעו אותי שוב ושוב. היכן הסתתרו דמויות אלה, שירתם ומנגינותיהם כל השנים? עולם הפיוט שלי החל להתמלא בשמות – יוצרים, משוררים, מוסיקאים ומבצעים. בשמות ארצות שעד כה היו קשורות בעיני למרחבי זמן ומקום רחוקים והפכו להיות מוכרות יותר ויותר. ההפתעה הגדולה ביותר עבורי היתה בכך שלא מדובר בגילוי של אוצרות מוזיאוניים, אלא במסורות חיות ומתחדשות. לא שיערתי כמה אנשים סביבי קמים באופן קבוע בשבתות החורף בשלוש לפנות בוקר, לשירת בקשות. כמה אירועים הקשורים למעגל השנה והחיים שהמוסיקה הזו מלווה ומעצבת אותם מתקיימים כאן ועכשיו. שיערתי

מפגשים עם פיוט-מיימון 300
הפיטן מיימון כהן מלמד פיוט ממסורת מרוקו, מפגש קהילות שרות, ירושלים, 2004

שממוצע הגילאים של העוסקים בכל אלה יתקרב לשמונים, אך גיליתי צעירים רבים מרקעים שונים שחיים ויוצרים בתוך ומתוך מסורות אלה.

השנים עוברות ואני מוצא את הפיוט בחיי שלי, הוא שם בכל מקום אליו אני נותן לו להיכנס. כ'בעל תפילה' בימים נוראים אני משלב בתפילה האשכנזית פיוטים שיוצרים התחדשות בתפילה וממקדים את כוונת הלב. באירועים משפחתיים אנחנו משלבים פיוטים, בטקסים שאנחנו יוצרים לעצמנו נוכח הפיוט במגוון מנגינות ומסורות. הפיוט הפך לחלק מפס הקול המשפחתי שלנו. הוא מלווה אותנו בשבתות, בחגים, בעבודה ו'בסתם יום של חול'. אני מעז לומר שעבורי היום עולם הפיוט הוא חלק בלתי נפרד מזהותי, שיש פייטנים ופיוטים שמרגשים אותי עד דמעות, יוצרים אצלי ערגה, געגוע וגם שמחה, מצליחים לחדור לנימים שחשבתי שהם שמורים רק למסורת ממנה באתי.

האם ניתן להפוך זאת לנחלת הכלל?

 

Media Type: 1 Media Id: 10

קליפ מערב השקת האתר

 

אורי קרויזר הוא נגר, מפתח פרויקטים בתחום החינוך והקהילה באתר הזמנה לפיוט 


כל הזכויות שמורות © הזמנה לפיוט